برش سرامیک و کاشی شکسته با دستگاه

برش سرامیک و کاشی شکسته با دستگاه

پس از انتخاب کاشی وسرامیک مورد نظر خود، نوبت به نصب آن می رسد. نصب کاشی نیازمند برش برای تراز کردن و زیر سازی و سطح دارد. یکی ازنکات حین برش سرامیک و کاشی ایجاد بی نظمی و یا شکستگی زیاد سنگ ها است. با شکستن سرامیک و کاشه، باعث افزایش مصرف سنگ می شود. برای صرفه جویی در تولید سنگ می توان سرامیک و کاشی های شکسته را با دستگاه برش داد. ما تصمیم داریم در ادامه این مقاله به چگونگی برش سرامیک و کاشی شکسته با دستگاه بپردازیم.

علت شکستن انواع کاشی و سرامیک چیست؟

همانطور که گفته شد گاهی به دلیل بی نظمی در حین برش، باعث شکستگی سنگ ها می شود. اما این تنها دلیل شکستن کاشی  سرامیک نیست. گاهی به دلیل حمل نا مناسب این محصولات سبب شکستگی آن ها می شود. در برخی موارد هم محل نگهداری آن ها می تواند نا مناسب باشد. برای صرفه جویی در تولید سنگ، راه های زیادی وجود دارد. یکی از این راه ها برش سرامیک و کاشی شکسته با دستگاه است. برای این کار لازم است تا ابتدا با انواع دستگاه برش آشنا شویم. آشنایی با انواع محصولات برش می توانند کمک کند که در چه زمانی، باید از چه دستگاهی استفاده کنیم.

برش سرامیک و کاشی شکسته با قواره برش کاری

برش کاشی شکسته با استفاده از قواره برش کاری با چند روش، کار انجام می شود:

خط کشی:

برای برش کاری سرامیک و کاشی شکسته با دستگاه  قواره برش، ابتدا باید با استفاده از گونیا لبه افقی سنگ ها را تنظیم کرد و خط برش سرامیک را ترسیم نمود. دستگاه قواره برش کاری، یک دستگاه مناسب برای برش انواع سنگ های شکسته پرسلانی می باشد.

مطالب مفید :  هزینه راه اندازی خط تولید کاشی و سرامیک

کاتر کاشی:

در مرحله دوم بعد از خط کشی سنگ ها، دیگر به گونیا نیاز نیست و باید سرامیک و کاشی شکسته را داخل کاتر بگذارید. قبل از قرار دادن کاشی و سرامیک ارز تمیز بودن کاتر اطمینان حاصل کنید. سنگ را به درستی مماس کنید و محلی که لازم است برش داده شود را زیر تیغه دستگاه بگذارید.

برش کاری با کاتر کاشی:

برای انجام برش با دستگاه برش قواره، لاز است تا به آرامی قسمت چرخدار قواره را فشار دهید تا چرخ ها بتوانند روی لبه کاشی سرامیک قرار بگیرند. فشاری که له دسته کارت کاشی وارد می شود، باید یک دست و یک نواخت باشد تا بتواند سنگ ها را برش دهد. در غیر این صورت کاش ییا سرامیک ها می شکنند. برای اینکه بدانیم دستگاه عملکرد صحیح دارد، می توانیم به صدای آن گوش کنیم. صدای خراش در حین کار می تواند نشان گر عملکرد صحیح دستگاه باشد.

نصف کردن کاشی:

با استفاده از دستگاه قطع کن و با ضربه زدن به کاشی ، می توان تکه های برش خورده را جدا کرد. اگر قصد دارید که یک برش حساس ایجاد کنید، باید با استفاده از یک تکه چوب نازک مسطح می توانید این کار را انجام دهید. با انجام این کار، نتیجه کار تمیز می شود.

سمباده کشی لبه ها:

برای صیقل دادن لبه ها، لازم است تا یک پد را به عنوان سمباده استفاده کرد و لبه ها را صاف کنید.

برش سرامیک و کاشی شکسته با دستگاه فرز و دیسک

نحوه برش کاشی و سرامیک شکسته با دستگاه فرز و دیسک به این صورت است:

مطالب مفید :  دستگاه برش سرامیک نوار نقاله دار

خط کشی:

خط کشی برای برش با دستگاه فرز و دیسک نیز، مانند برش با قواره است. ر این روش از گونیا برای خط کشی روی سنگ استفاده می شود. خط کش گونیا دارای دو تیغه است که با استفاده از این تیغه ها می توان یک زاویه 90 درجه ایجاد کرد. روی این خط کش به گونه ای است که باید ابتدا تیغه افقی روی لبه پایینی سنگ قرار بگیرد. برای انجام این کار می توانید از وسایل کمکی چون مداد برای ترسیم خطوط راهنما استفاده کنید.

خطوط راهنما:

خطوط راهنما در تما برش کاری ها یکسان است. اما برش با اره مرطوب به دلیل وجود آب باعث پاک شدن خطوط می شود. پس لازم است با استفاده از قلم های ضد آب خطوط را ترسیم کنید.

تنظیم کردن اره مرطوب:

تنظیم کردن اره مرطوب، روش یکسانی ندارد. بسته به نوع آن کارایی آن ها نیز متفاوت است. پس قبل از استفاده از اره مرطوب، می بایست دفترچه راهنمای آن را مطالعه کرد.

برش با اره مرطوب:

لازم است برای برش کاشی، بیش از حد به اره نیرو وارد نکنید، چرا که موجب شکستن کاشی یا سرامیک می شود. در این روش بهتر است مراقب آب باشید، زیرا وجود آب می تواند کار را آسان تر کند و باعث صرفه جویی در تولید کاشی شود. همچنین می توان با استفاده از دستگاه سم پاش ( در مخزن آن آب بریزید) آب مورد نیاز اره را تعمین کنید. بهتر است برای برش کاشی های ضخیم، از سه مرحله برای آن استفاد شود. یعنی در سه مرحله نیرو به آن وارد کنید تا در مرحله آخر به راحتی سنگ دو تکه شود.

مطالب مفید :  مشکلات رایج دستگاه برش سرامیک صنعتی و نحوه رفع آنها

صیقل دادن لبه های سنگ:

برای صیقل دادن لبه های سنگ، می توانید از پد پرداخت استفاده کنید. با این کار دیگر لازم نیست نگران لبه های تیز سنگ ها پس از برش آن ها باشید.

در نهایت

برای صرفه جویی در تولید سنگ، برش انواع سرامیک و کاشی شکسته از اهمیت بالایی برخوردار است. همچنین باید بدانیم چگونه و با چه دستگاهی می توان این کار را انجام داد. آشنایی با انواع روش برش سرامیک و کاشی باعث بهبود عملکرد و بالا بردن سرعت در صنعت برش کاری می شود. امیدوارم مطالب کافی بوده باشد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره رایگان